Zawarcie umowy przyrzeczonej warto dobrze zabezpieczyć
W przypadku braku oznaczenia terminu w umowie przedwstępnej obowiązują zasady zawarte w kodeksie cywilnym, które mogą przysporzyć trudności w późniejszych ustaleniach między stronami.
Umowa przedwstępna często odgrywa ważną rolę w procesie nabycia nieruchomości – obojętnie czy jest to kupno mieszkania, czy zakup nieruchomości przemysłowej. Do transakcji nie dochodzi bowiem od razu po wyrażeniu takiej woli przez strony – niekiedy do zawarcia umowy muszą upłynąć jeszcze dni, a nawet miesiące. Powodów może być wiele: brak środków na nabycie, konieczność uregulowania stanu prawnego nieruchomości lub dokonanie jej podziału, czy też oczekiwanie na decyzję o warunkach zabudowy albo też roszczenia spadkowe.
Zadaniem umowy przedwstępnej jest gwarancja zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Często bowiem ustne zapewnienia stron mogą się okazać niewystarczające przy tak poważnej transakcji, a jedna ze stron z łatwością może zmienić zdanie w przypadku natrafienia na ciekawszą ofertę.
Wymagane postanowienia
Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, do których zalicza się przedmiot sprzedaży i cena.
Jeśli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość, należy ją bardzo starannie opisać. Nie chodzi tu jednak o kolor ścian czy rozkład pomieszczeń. Należy określić, czy jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta